Kahvaltı ve Brunch

Ülkemizde de benimsenmeye başlayan brunch kahvaltı ve öğle yemeği birleşimi bir öğün olarak nitelendirilebilir. Uzun süren bir etkinlik olarak nitelendirilebilir. Sabah kahvaltısının öğle yemeği ile birleşmesi ile kahvaltılıkların yemekler ile karışmasından oluşturulur. Burada önemli olan Türk ve dünya mutfağını birleştirip misafirlerinize sunulmasıdır.

Kahvaltıda sunulan tatlı, tuzlu, yöresel çeşitler gibi yiyeceklerin yanı sıra açma börekler, çeşitli gözlemeler ve çeşitli bruschetta’lara uzanan uzun bir kahvaltı yolculuğu yapma imkânınız vardır. Tabi bu yolculuk bu kadarla kalamaz. Soğuk mezeler, salatalar, meyveler, tatlı çeşitleri, barbekü ve sıcak ikramlara kadar uzanan gerçekten lezzetli bir yolculuktur.

Yiyecekler ile servis edilen meyve sularının taze sıkılmış olması dikkat edilecek bir husustur. Bun yanında yapılacak olan kahve ve çay servislerinin kaliteli malzemelerden seçilerek yapılması gerekir. Bazı etkinlikler için öğleden sonra için alkol servis edilmesi imkânı vardır.   

Konseptin kahvaltı ve öğle yemeğini kapsaması, menünün zenginliği misafirlerinize bir ziyafet yaşatmanız elbette ki her hangi bir organizasyon firmasıyla yapacağınız bir anlaşma ile mümkün olmayacaktır. Organizasyonun uzun sürmesi riskleri arttırmaktadır. Bu risklerin en aza indirmesi planlı ve programlı çalışma yapma ile mümkün olmaktadır. Yapılacak olan süslemelerin konsepte uygun seçilmesi, yenilikçi ve zevkli seçilmeleri önemlidir.

Kahvaltı ve Brunch Nerelerde Kullanılır?

Özellikle şirketlerdeki motivasyon aktiviteleri için çok uygun bir organizasyon şeklidir. Bunun yanında büyük sitelerdeki komşulukları iyileştirmek için yapılan aktivitelerde rahatlıkla kullanılabilir. Organizasyonun uzun sürmesi nedeniyle motivasyon ve insan ilişkilerin geliştirilmesi için oldukça uygundur.

Ürünlerin sunumları, şeflerin ve hizmetlilerin temiz ve düzgün görünmeleri, organizasyonda kullanılan ekipmanların temiz ve hasarsız olması bu bağlamda önemlidir. Taze sıkılan meyve sularının musluklu cam sürahiler ile sunulmaları misafirlerinizin gözünde iyi bir intiba bırakmak için önemlidir.

İyi bir organizasyon firmasıyla çalışmanız yapacağınız aktivitenin başarısını yakından ilgilendirmektedir. Merdiven altı diye tabir edilen firmaların fiyatlarına ve vermeyi planladığı hizmetlere itibar etmeyiniz. Her türlü soru ve fiyatlandırma hizmetleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Kokteyl Organizasyonu Çesitleri

Kokteyl

Dilediğiniz tema ile gerçekleştirebileceğiniz alkollü ve ya alkolsüz içecekleri sunulan hafif aperatiflerin görsel sunumlar sayesinde zenginleştirdiğimiz konseptlerin bütünüdür

Kokteyl Prolonge

Açık büfe konseptinin hâkim olduğu kokteyl organizasyonudur. İçecekler garsonlar eşliğinde ve ya direk misafirlerin alabileceği şekilde düzenlenir. Bistro masa düzeni kullanılır.

Coffee Break

Özellikle şirket etkinlikleri sırasında verilen molalarda kısa sürede büyük topluluklara hizmet verilen bir kokteyl türüdür. Daha çok kahve, çay gibi sıcak içeceklerin kuru pastalar eşliğinde sunumlarıyla gerçekleştirilir.

Açık Büfe Yemek

Açık büfe yemek genel olarak düğün, nişan ve doğum günü organizasyonları gibi tüm bireysel davet organizasyonları, tüm kurumsal aktivitelerde kullanılabilir. Lezzetlerin açık büfe ile buluşmasına tanıklık edin.

Kahvaltı ve Brunch

Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin dünya mutfağı ile harmanlanması ile oluşturulan kahvaltı çeşitlerinden oluşan kokteyl çeşididir. Poğaçalardan lezzetli bruschetta’lara kadar geniş bir yelpazede sunumlar yapılabilir.

Barbeque

Barbekü, piknik organizasyonlarında ve garden partilerde sıkça kullanıldığı gibi kır düğünlerinde, şirketlerin motivasyon etkinlikleri gibi çalışanlar için eğlence amaçlı birçok organizasyonda da tercih edilmektedir.

Düğün & Davet Catering

Genellikle doğal kır düğünlerinde tercih edilen kokteyl organizasyonudur. Bunun dışında davetlerde, açılışlarda kullanılabilir. Lezzetli yemeklerin güler yüzlü çalışanlarımız eşliğinde sunulmasıdır.

Fuar Catering

Kurumsal renkleri kullanarak oluşturulan salon dekoruna kadar tüm hizmetlerin bir arada sunulması ile meydana gelen kokteyl organizasyonudur. Ürün lansmanları, film galaları ve defilelerde kullanılabilir.

Finger Food

Parmak ile yenebilecek ya da kişiye özel sunumlar ile servis edilen, sıcak, soğuk, tatlı yiyecekler ve snack ikramlardır. Özel davetler, şirket kutlamaları gibi organizasyonlarda oldukça sık olarak kullanılmaktadır.

Set Menu Yemek

Düğün, gala, iş yemeği gibi organizasyonlarda sıklıkla kullanılır. Kapalı mekanlar tercih ediliyorsa tüm davet organizasyonları için, tercih edilen bir hizmettir. Set menü içeriği başlangıç, ara ve ana yemek, salata, tatlı ve içeceklerden oluşur.

Bar Catering

Birbirinden farklı alkollü ve ya alkolsüz içeceklerin ön planda olduğu organizasyonlardır. Dünyaca ünlü kokteyllerin ve shot olarak sunulan içeceklerin sunulduğu organizasyonlarda müzik'te ön plandadır.

Mezuniyet Kokteyli

Mezuniyet kokteylleri çok farklı yapılarda olabilir. Kep atma töreni sonrası ve ya teknede düzenlenebilecek enfes İstanbul manzarası eşliğinde yapılacak kokteyl ile yılların yorgunluğu bir nebze unutturulmaya çalışılır.